Badania USG - najczęściej zadawane pytaniaPoniżej zamieszczamy kilka najczęściej zadawanych pytań, związanych z badaniami USG zadawanych przez nasze pacjentki i pacjentów. Zobacz ofertę Centrum Medycznego Pro Creative z zakresu badań usg w Krakowie

Co to jest badanie USG?


Badanie USG ( ultrasonografia) jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na wykorzystaniu zjawiska rozchodzenia się oraz odbicia fal ultradźwiękowych o różnych gęstościach. Dzięki temu pozwala ocenić wielkość, kształt oraz strukturę badanych narządów wewnętrznych. Pozwala na uzyskanie w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu.

Czy badanie USG jest szkodliwe?


Nie, badanie USG nie jest szkodliwe z uwagi na fakt, iż w nowoczesnych aparatach wiązka ultradźwiękowa ma niewielką energię, która nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie człowieka.

USG ginekologiczne - jak się przygotować?


Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o opróżnieniu pęcherza moczowego, gdyż ucisk głowicy mógłby powodować dodatkowy dyskomfort w trakcie badania. W przeważającej ilości przypadków badanie jest niebolesne.

USG piersi - jak się przygotować?


USG piersi najlepiej jest wykonać pomiędzy 1-10 dniem cyklu i nie wymaga żadnego przygotowania. Na USG należy przynieść wyniki wcześniejszych badań USG oraz mammografii.

USG jamy brzusznej - jak się przygotować?


- Dzień przed badaniem należy zastosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem produktów wzdymających i ciężkostrawnych
- Dzień przed badaniem przyjmować 3x2 kapsułki leku Espumisan ( preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które jest przeszkodą dla ultradźwięków)
- Nie należy przyjmować pokarmów 5 godzin przed badaniem (nie wolno żuć gumy do żucia ani jeść cukierków)
- Należy wypić 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej 1-2 godziny przed badaniem

Badanie USG jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. W miarę możliwości należy przynieść ze sobą wyniki z wcześniejszych badań.

USG tarczycy - jak się przygotować?


Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. W miarę możliwości należy mieć ze sobą wyniki z wcześniejszych badań USG.

Co to jest USG monitorujące cykl?


USG monitorujące cykl jest jednym z podstawowych badań płodności polegające na wykonaniu w ściśle określonych dniach cyklu miesięcznego USG ginekologicznego (zwykle są to 3 lub 4 badania uzależnione od długości cyklu).
Badanie to określa cechy pęcherzyków, tzn,kiedy i jak rosną, jaka jest ich ilość i dojrzałość, czy pęcherzyk Graffa pęka oraz ocenia szerokość i budowę endometrium.
Monitorowanie cyklu pozwala na określenie optymalnego dnia do zapłodnienia.

Gdzie najlepiej w Krakowie wykonać USG ginekologiczne, USG 3D/4D, USG piersi, USG jamy brzusznej lub USG tarczycy?


Badania USG można wykonać w wielu placówka medycznych w Krakowie. Warto zapoznać się z ofertą badań USG Kraków w Pro-Creative.

usg piersi Kraków, usg piersi Kraków, usg 3d kraków,usg 4d kraków,USG ciąży kraków,ginekolog Kraków, badanie nasienia Kraków, badanie drożności jajowodów, badania krwi i moczu

^ wróć do góry ^