Pracownia ultrasonografii
USG genetyczne, USG ginekologiczne, USG 3D, USG 4D, USG piersiZapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty diagnostyki ultrasonograficznej USG 3D i USG 4D wykonywanej aparatem VOLUSON 730 EXPERT Jest to obecnie jeden z najszybszych i najdokładniejszych aparatów USG na świecie. Pozwala on na skanowanie obrazów 3D i 4D z prędkością do 40 klatek/sek., dzięki czemu uzyskujemy bardzo dokładne obrazowanie trójwymiarowe w czasie rbadazeczywistym.
Aparat ten służy głównie do badań określanych jako USG genetyczne w ciąży. Wykonujemy nim również rutynowe badania USG przesiewowe ciąży oraz badania ginekologiczne.
Posiadamy również drugi nowoczesny aparat USG – Logiq P5, który pracuje w systemie 2 D i pozwala na doskonałą diagnostykę ginekologiczną, przesiewową diagnostykę położniczą i inne badania:
 • USG piersi
 • USG tarczycy
 • USG ślinianek
 • USG jamy brzusznej
 • USG naczyń żylnych i tętniczych z kolorowym Dopplerem
 • USG jąder

Swoje badania USG możecie Państwo oglądać podczas wykonywania badania na osobnym zamieszczonym specjalnie dla Państwa wygody, kolorowym monitorze.Położnictwo:

Badania ultrasonograficzne ciąży:

 • USG ciąży genetyczne I trymestr ciąży (11-14 tydzień ciąży)
 • USG ciąży genetyczne II trymestr ciąży (18–22 tydzień ciąży)
 • USG ciąży genetyczne III trymestr ciąży (28–32 tydzień ciąży)
Badania te są dokumentowane zdjęciami 3D, które spełniają rolę cennej pamiątki.
Oprócz powyższych badań USG genetycznych wykonujemy badania USG ciąży diagnostyczne (rutynowe) zwykle w około 6 tygodniu ciąży, 25 tygodniu ciąży oraz 35 i 38 tygodniu ciąży. Badania te wykonują nasi pozostali lekarze ginekolodzy – położnicy.


USG ciąży (genetyczne) w 1 trymestrze


USG genetyczne płodu w I trymestrze ciąży wykonywane jest między 11, a 13 (+6 dni) tygodniem ciąży. Rekomendujemy wykonanie badania w 12(+0 dni) tygodniu ciąży. W ustaleniu najlepszego dla danej ciąży terminu pomoże lekarz w czasie pierwszych wizyt na początku ciąży ( około 6-8 tyg. ciąży ).
Maluszek musi mieć długość między 45 a 84 mm, żeby możliwe było przeprowadzenie badania z oszacowaniem ryzyka chorób genetycznych.
Podczas pierwszego badania oceniamy przezierność karku (NT), uwapnienie kości nosowych, przepływ przez zastawkę trójdzielną w sercu oraz przepływ w przewodzie żylnym. Ponadto oglądamy wczesną anatomię dziecka - zarys główki, klatki piersiowej i brzuszka oraz kończyny. Następnie z użyciem programu komputerowego wyliczamy ryzyko chorób genetycznych. Jeśli to konieczne, kierujemy na dodatkowe badania. Jeśli wyliczone ryzyko jest niskie, to najpewniej Maluszek jest zdrowy i spotykamy się na następnym badaniu w II trymestrze ciąży.
Badanie w pierwszym trymestrze wykonywane jest najczęściej głowicą dopochwową ( TV ) - 2D i / lub głowicą przezbrzuszną (TA), która pracuje w systemie 3D / 4D.

USG ciąży (genetyczne) w 2 trymestrze


USG genetyczne płodu w II trymestrze ciąży (18-22 tydzień ciąży) to drugie badanie, w którym wspólnie z rodzicami przyglądamy się uważnie anatomii dziecka. Dokonujemy pomiaru długości kości nosowych oraz pomiaru grubości fałdu karkowego. Oglądamy jak rozwija się mózg, kości czaszki, buzia dziecka; szczegółowo badamy budowę i pracę serca, oceniamy brzuszek, nerki, kręgosłup, rączki, nóżki, sprawdzamy prawidłową budowę pępowiny i łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Oceniamy wagę dziecka. Jeśli Maluszek będzie z nami współpracował (tj. nie odwracał się do nas plecami) uda nam się podglądnąć go w technice 4D, a zwłaszcza jego buzię i zachowania. Wtedy będzie też możliwe wykonanie dla Państwa ujmujących zdjęć w systemie 3D. Każde badanie USG dokumentujemy dla Państwa wynikiem opisowym.

USG ciąży (genetyczne) w 3 trymestrze


USG genetyczne płodu w III trymestrze ciąży (28-32 tydzień ciąży) to nasze ostatnie tak szerokie i wspólne podglądanie Maluszka. Tym razem skupiamy się na tym, czy dobrze czuje się w brzuchu Mamy. Sprawdzamy przepływ krwi w tętnicy pępowinowej i tętnicy środkowej mózgu, oceniamy przepływy w sercu. Szacujemy ilość wód płodowych i stopień dojrzałości łożyska. Ponownie wykonujemy przegląd narządów wewnętrznych Malucha. Dokonujemy pomiarów w celu oceny wagi dziecka. I znów podglądamy Go w 3 D / 4 D, jeśli tylko będzie chciał się nam pokazywać!
Kolejne badania USG w 3 trymestrze ciąży aż do samego porodu będą już badaniami przesiewowymi oceniającymi samopoczucie dziecka, jego prawidłowy przyrost, ilość wód płodowych, strukturę łożyska i położenie. O terminach takich badań dowiecie się Państwo od swoich lekarzy prowadzących ciążę.Pozostałe badania USG:


 • USG ginekologiczne

  - badanie to wykonują nasi wszyscy lekarze ginekolodzy - diagności. Wykonujemy je głównie głowicą dopochwową (transwaginalną Tv ) w systemie 2D. Do badania należy opróżnić pęcherz moczowy. W uzasadnionych przypadkach ( na przykład u dziewic ) badanie wykonujemy głowicą przezbrzuszną. W badaniu skupiamy uwagę na ocenie narządów miednicy mniejszej takich jak : macica, przydatki, pęcherz moczowy.
 • USG piersi

  - to zupełnie niebolesne, przesiewowe badanie wykonywane do 10 dnia cyklu –( licząc od pierwszego dnia miesiączki ). Zaleca się wykonywanie badania jeden raz w roku
 • monitorowanie cyklu w USG

  - to badanie wykonywane jest głowicą dopochwową i dedykowane jest głównie tym kobietom , które starają się o posiadanie potomstwa. Wykonywane jest zwykle od 10 dnia cyklu co 3-4 dni tak aby uchwycić moment owulacji i zaplanować dalsze postępowanie : naturalne współżycie lub też inseminację. Badanie to wykonujemy również w innych przypadkach mających na celu monitorowanie i ocenę przebiegu cyklu.
 • USG tarczycy

  - służy ocenie gruczołu tarczowego ( tarczycy ) zwłaszcza gdy lekarz prowadzący na podstawie wykonywanych badań krwi i analizy wyników ma podejrzenie istnienia któregoś z możliwych schorzeń tarczycy : niedoczynności lub też nadczynności tarczycy.
 • USG jamy brzusznej

  -to bardzo ważne badanie przesiewowe powinno być wykonywane 1 raz w roku. Ma na celu przeglądnięcie narządów jamy brzusznej takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, jelita, głównych naczyń oraz innych struktur. Badanie to wykonywane jest głowicą przezbrzuszną i wymagane jest odpowiednie do niego przygotowanie pacjenta: pełny pęcherz moczowy, odpowiednia dieta w okresie przed badaniem, często rekomendowane jest zażycie przed badaniem np. leku Espumisan tak aby zmniejszyć ilość gazów jelitowych i zwiększyć przejrzystość badania. (o szczegóły przygotowania proszę zapytać swojego lekarza prowadzącego)
 • USG Doppler naczyń żylnych kończyn dolnych

  - badanie to służy ocenie prawidłowości funkcjonowania naczyń żylnych kończyn dolnych i ich zastawek tak aby w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek patologii ( na przykład stwierdzenie obecności skrzeplin lub niewydolności zastawek żylnych ) zaproponować szybkie wdrożenie profilaktyki bądź też właściwego leczenia. Nieprawidłowości w zakresie naczyń kończyn dolnych mogą stanowić w swoich konsekwencjach poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Badanie zaleca się wszystkim pacjentkom stosującym wieloletnią antykoncepcję hormonalną. Jest ono zupełnie bezbolesne i ze względu na czasochłonność przebiegu badania wymaga zaplanowania około 1 godziny czasu.


Zobacz najczęściej zadawane pytania związane z tematyką badań USG -> badanie USG najczęściej zadawane pytania

usg 3d kraków,usg 4d kraków,USG ciąży kraków,ginekolog Kraków, cytologia kraków, hpv, brca1, badanie nasienia Kraków, drożność jajowodów, badania krwi i moczu, usg piersi kraków

^ wróć do góry ^