Pracownia ultrasonografii
USG genetyczne, USG ginekologiczne, USG 3D, USG 4D, USG piersiZapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty diagnostyki ultrasonograficznej USG 3D i USG 4D wykonywanej aparatem VOLUSON 730 EXPERT Jest to obecnie jeden z najszybszych i najdokładniejszych aparatów USG na świecie. Pozwala on na skanowanie obrazów 3D i 4D z prędkością do 40 klatek/sek., dzięki czemu uzyskujemy bardzo dokładne obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym.
Aparat ten służy głównie do badań określanych jako USG genetyczne w ciąży. Wykonujemy nim również rutynowe badania USG przesiewowe ciąży oraz badania ginekologiczne.
Posiadamy również drugi nowoczesny aparat USG – Logiq P5, który pracuje w systemie 2 D i pozwala na doskonałą diagnostykę ginekologiczną, przesiewową diagnostykę położniczą i inne badania:
 • USG piersi
 • USG tarczycy
 • USG ślinianek
 • USG jamy brzusznej
 • USG naczyń żylnych i tętniczych z kolorowym Dopplerem
 • USG jąder

Swoje badania USG możecie Państwo oglądać podczas wykonywania badania na osobnym zamieszczonym specjalnie dla Państwa wygody, kolorowym monitorze.

USG genetyczne ciąży wykonują:


Dr Łukasz Piotrowski

Dr Anna Totko

Dr Jerzy Jakubowski

Dr Joanna Figuła


Położnictwo:

Badania ultrasonograficzne ciąży:

 • USG ciąży genetyczne I trymestr ciąży (11-14 tydzień ciąży)
 • USG ciąży genetyczne II trymestr ciąży (18–22 tydzień ciąży)
 • USG ciąży genetyczne III trymestr ciąży (28–32 tydzień ciąży)
Badania te są nagrywane na płyty DVD w systemie 4 D oraz dokumentowane zdjęciami 3D, które oprócz ważnej dokumentacji medycznej spełniają również rolę cennej pamiątki.
Oprócz powyższych badań USG genetycznych wykonujemy badania USG ciąży diagnostyczne (rutynowe) zwykle w około 6 tygodniu ciąży, 25 tygodniu ciąży oraz 35 i 38 tygodniu ciąży. Badania te wykonują nasi pozostali lekarze ginekolodzy – położnicy.


USG ciąży (genetyczne) w 1 trymestrze


USG genetyczne płodu w I trymestrze ciąży wykonywane jest między 11, a 13 (+6 dni) tygodniem ciąży. Rekomendujemy wykonanie badania w 12(+0 dni) tygodniu ciąży. W ustaleniu najlepszego dla danej ciąży terminu pomoże lekarz w czasie pierwszych wizyt na początku ciąży ( około 6-8 tyg. ciąży ).
Maluszek musi mieć długość między 45 a 84 mm, żeby możliwe było przeprowadzenie badania z oszacowaniem ryzyka chorób genetycznych.
Podczas pierwszego badania oceniamy przezierność karku (NT), uwapnienie kości nosowych, przepływ przez zastawkę trójdzielną w sercu oraz przepływ w przewodzie żylnym. Ponadto oglądamy wczesną anatomię dziecka - zarys główki, klatki piersiowej i brzuszka oraz kończyny. Następnie z użyciem programu komputerowego wyliczamy ryzyko chorób genetycznych. Jeśli to konieczne, kierujemy na dodatkowe badania. Jeśli wyliczone ryzyko jest niskie, to najpewniej Maluszek jest zdrowy i spotykamy się na następnym badaniu w II trymestrze ciąży.
Badanie w pierwszym trymestrze wykonywane jest najczęściej głowicą dopochwową ( TV ) - 2D i / lub głowicą przezbrzuszną (TA), która pracuje w systemie 3D / 4D.

USG ciąży (genetyczne) w 2 trymestrze


USG genetyczne płodu w II trymestrze ciąży (18-22 tydzień ciąży) to drugie badanie, w którym wspólnie z rodzicami przyglądamy się uważnie anatomii dziecka. Dokonujemy pomiaru długości kości nosowych oraz pomiaru grubości fałdu karkowego. Oglądamy jak rozwija się mózg, kości czaszki, buzia dziecka; szczegółowo badamy budowę i pracę serca, oceniamy brzuszek, nerki, kręgosłup, rączki, nóżki, sprawdzamy prawidłową budowę pępowiny i łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Oceniamy wagę dziecka. Jeśli Maluszek będzie z nami współpracował (tj. nie odwracał się do nas plecami) uda nam się podglądnąć go w technice 4D, a zwłaszcza jego buzię i zachowania. Wtedy będzie też możliwe wykonanie dla Państwa ujmujących zdjęć w systemie 3D. Film na płycie DVD nagrywany jest z fragmentów badania USG w systemie 4D. Każde badanie USG dokumentujemy dla Państwa wynikiem opisowym.

USG ciąży (genetyczne) w 3 trymestrze


USG genetyczne płodu w III trymestrze ciąży (28-32 tydzień ciąży) to nasze ostatnie tak szerokie i wspólne podglądanie Maluszka. Tym razem skupiamy się na tym, czy dobrze czuje się w brzuchu Mamy. Sprawdzamy przepływ krwi w tętnicy pępowinowej i tętnicy środkowej mózgu, oceniamy przepływy w sercu. Szacujemy ilość wód płodowych i stopień dojrzałości łożyska. Ponownie wykonujemy przegląd narządów wewnętrznych Malucha. Dokonujemy pomiarów w celu oceny wagi dziecka. I znów podglądamy Go w 3 D / 4 D, jeśli tylko będzie chciał się nam pokazywać!
Kolejne badania USG w 3 trymestrze ciąży aż do samego porodu będą już badaniami przesiewowymi oceniającymi samopoczucie dziecka, jego prawidłowy przyrost, ilość wód płodowych, strukturę łożyska i położenie. O terminach takich badań dowiecie się Państwo od swoich lekarzy prowadzących ciążę.Pozostałe badania USG:


 • USG ginekologiczne

  - badanie to wykonują nasi wszyscy lekarze ginekolodzy - diagności. Wykonujemy je głównie głowicą dopochwową (transwaginalną Tv ) w systemie 2D. Do badania należy opróżnić pęcherz moczowy. W uzasadnionych przypadkach ( na przykład u dziewic ) badanie wykonujemy głowicą przezbrzuszną. W badaniu skupiamy uwagę na ocenie narządów miednicy mniejszej takich jak : macica, przydatki, pęcherz moczowy.
 • USG piersi

  - to zupełnie niebolesne, przesiewowe badanie wykonywane do 10 dnia cyklu –( licząc od pierwszego dnia miesiączki ). Zaleca się wykonywanie badania jeden raz w roku
 • monitorowanie cyklu w USG

  - to badanie wykonywane jest głowicą dopochwową i dedykowane jest głównie tym kobietom , które starają się o posiadanie potomstwa. Wykonywane jest zwykle od 10 dnia cyklu co 3-4 dni tak aby uchwycić moment owulacji i zaplanować dalsze postępowanie : naturalne współżycie lub też inseminację. Badanie to wykonujemy również w innych przypadkach mających na celu monitorowanie i ocenę przebiegu cyklu.
 • USG tarczycy

  - służy ocenie gruczołu tarczowego ( tarczycy ) zwłaszcza gdy lekarz prowadzący na podstawie wykonywanych badań krwi i analizy wyników ma podejrzenie istnienia któregoś z możliwych schorzeń tarczycy : niedoczynności lub też nadczynności tarczycy.
 • USG jamy brzusznej

  -to bardzo ważne badanie przesiewowe powinno być wykonywane 1 raz w roku. Ma na celu przeglądnięcie narządów jamy brzusznej takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, jelita, głównych naczyń oraz innych struktur. Badanie to wykonywane jest głowicą przezbrzuszną i wymagane jest odpowiednie do niego przygotowanie pacjenta: pełny pęcherz moczowy, odpowiednia dieta w okresie przed badaniem, często rekomendowane jest zażycie przed badaniem np. leku Espumisan tak aby zmniejszyć ilość gazów jelitowych i zwiększyć przejrzystość badania. (o szczegóły przygotowania proszę zapytać swojego lekarza prowadzącego)
 • USG Doppler naczyń żylnych kończyn dolnych

  - badanie to służy ocenie prawidłowości funkcjonowania naczyń żylnych kończyn dolnych i ich zastawek tak aby w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek patologii ( na przykład stwierdzenie obecności skrzeplin lub niewydolności zastawek żylnych ) zaproponować szybkie wdrożenie profilaktyki bądź też właściwego leczenia. Nieprawidłowości w zakresie naczyń kończyn dolnych mogą stanowić w swoich konsekwencjach poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Badanie zaleca się wszystkim pacjentkom stosującym wieloletnią antykoncepcję hormonalną. Jest ono zupełnie bezbolesne i ze względu na czasochłonność przebiegu badania wymaga zaplanowania około 1 godziny czasu.


Zobacz najczęściej zadawane pytania związane z tematyką badań USG -> badanie USG najczęściej zadawane pytania

usg 3d kraków,usg 4d kraków,USG ciąży kraków,ginekolog Kraków, cytologia kraków, hpv, brca1, badanie nasienia Kraków, drożność jajowodów, badania krwi i moczu, usg piersi kraków

^ wróć do góry ^