Badanie nasienia - najczęściej zadawane pytaniaPoniżej zamieszczamy kilka najczęściej zadawanych pytań, związanych z badaniem nasienia, seminogramem, komputerową analizą nasienia metodą CASA i męską niepłodnością, zadawanych przez nasze pacjentki i pacjentów. Jeśli potrzebujesz wykonać diagnostykę męskiej niepłodności, w tym kompuetrową analizę nasienia w Krakowie zapoznaj się ofertą badań nasienia Krakowie

Co to jest nasienie?


Nasienie (semen, sperma) – to płyn nasienny (90%) wraz zawieszonymi w nim produktami jąder – plemnikami (10%). Plazmę nasienną stanowi mieszanina wydzielin gruczołów płciowych dodatkowych (pęcherzyków nasiennych, prostaty, gruczołów opuszkowo-cewkowych), jak również, w mniejszej ilości, wydzielin nasieniowodów, najądrzy oraz gruczołów cewki moczowej (Littrego).

Od jakich badań w przypadku mężczyzny powinno zacząć się diagnostykę niepłodności?


Diagnostykę męskiej niepłodności rozpoczynamy od wykonania podstawowego badania nasienia tzw. seminogramu. W badaniu tym ocenie podlegają właściwości fizyko-chemiczne nasienia (objętość, barwa, lepkość, upłynnienie, pH), jak również parametry dotyczące samych plemników (koncentracja, całkowita liczba w ejakulacie, ruchliwość, żywotność, morfologia). Podsumowując, wynik seminogramu może świadczyć o płodności nasienia.

W jaki sposób pobiera się próbkę nasienia?


Zalecane jest, by materiał do badań został oddany w klinice, w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Z uwagi na bliskie usytuowanie laboratorium, w którym dokonuje się analizy materiału, warunki przechowywania i przygotowania próbki do dalszej diagnostyki są zoptymalizowane, a ewentualny negatywny wpływ wynikający z warunków transportu wyeliminowany. Nasienie oddawane jest drogą masturbacji do specjalnego pojemnika.

Jak należy przygotować się do badania?


Aby wyniki były wiarygodne zalecane jest by materiał do badania oddać po 2-7 dniach (optymalnie 3-5 dniach) abstynencji płciowej. Ważne jest również, by pacjent przed planowanym badaniem, minimum przez okres 2 tygodni, nie gorączkował i nie przyjmował antybiotyków. Zaleca się również, by w okresie poprzedzającym badanie prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów i innych używek, starać się unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego.

Kiedy nie powinno się przystępować do badania?


Do badania nasienia nie powinno przystępować się w trakcie występowania choroby, infekcji czy ciężkiego przeziębienia przebiegającego z wysoką temperaturą (>38°C). Po ustąpieniu objawów należy odczekać minimum 2 tygodnie do wykonania badania. Nie zaleca się również wykonywać badań w trakcie antybiotykoterapii oraz do 2 tygodni po jej zakończeniu.

Czy nasienie można oddać w domu?


Tak, gdy nie ma możliwości czy warunków by oddać materiał w klinice, można nasienie oddać w domu. Materiał należy wówczas odpowiednio zabezpieczyć i w czasie do 60min dostarczyć do laboratorium. Ważne jest by nie wychłodzić materiału, a transport próbki powinien odbywać się w temperaturze 20-37°C.

Co to jest posiew nasienia?


Posiew nasienia jest to badanie mikrobiologiczne, mające na celu zdiagnozowanie czy w męskim układzie rozrodczym nie występuje infekcja drobnoustrojami chorobotwórczymi. W laboratorium mikrobiologicznym materiał biologiczny jest posiewany na specjalne podłoża służące do izolacji, selekcji i identyfikacji mikroorganizmów mogących powodować zakażenie w układzie rozrodczym. W przypadku stwierdzenia występowania drobnoustrojów chorobotwórczych w badanym materiale standardowo oznaczana jest lekowrażliwość i lekooporność dla konkretnego szczepu. W podstawowym badaniu posiew wykonuje się w kierunku bakterii tlenowych, bakterii beztlenowych, grzybów oraz Trichomonas vaginalis (Rzęsistka pochwowego). Można również wykonać badania dodatkowe na obecność Mycoplasma hominis oraz Ureaplasma ssp.

Jak należy się przygotować do posiewu nasienia?


Aby wynik z posiewu nasienia był adekwatny zalecane jest by pacjent odczekał co najmniej 2 tygodnie od zakończenia ewentualnej antybiotykoterapii. Materiał powinien być oddany w sposób sterylny do jałowego pojemnika oraz dostarczony do laboratorium mikrobiologicznego w czasie do 2,5-3 godz w temperaturze 2-8°C. Istotne jest by próbka nie została przegrzana.

Co zrobić, jeśli wynik badania nie jest prawidłowy?


W przypadku, gdy parametry nasienia odbiegają od normy lub wyniki niepokoją pacjenta wówczas dobrze jest udać się na wizytę do specjalisty. Lekarz ginekolog-położnik zajmujący się andrologią, problemami bezdzietności dotyczącymi zarówno kobiet jak i mężczyzn pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, wszystko szczegółowo wytłumaczy ora zaproponuje dalszą ewentualną diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie.

Czym różni się seminogram komputerowy od manualnego?


Seminogram wspomagany komputerowo od seminogramu manualnego różni się tym, że jak sama nazwa wskazuje do analizy niektórych parametrów nasienia związanych z plemnikami wykorzystuje się program komputerowy. Jest to program (np. CASA) stworzony specjalnie do pomocy w ocenie jakości nasienia. Za pomocą takiego programu można dokładnie określić koncentracje, odsetek plemników o poszczególnych ruchliwościach (A, B, C, D), jak również wiele innych parametrów związanych np. z morfologią czy ruchem plemnika, których oko ludzkie nie jest w stanie oszacować. Natomiast w seminogramie manualnym ocena wszystkich parametrów nasienia oparta jest tylko i wyłącznie na wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach analityka. Przy znacznie obniżonej koncentracji (<ok.5mln ml) czy ruchliwości zaleca się wykonanie seminogramu manualnego, natomiast w pozostałych przypadkach standardowo wykonuje seminogram wspomagan komputerowo.

Jakie inne badania nasienia poza badaniem ogólnym można wykonać?


Podstawowym badaniem nasienia jest seminogram. Często jednak, aby lekarz mógł postawić odpowiednią diagnozę, dobrać skuteczne leczenie czy określić dalsze postępowanie terapeutyczne zaleca się wykonać dodatkowe badania nasienia. Nasze laboratorium służy szeroką ofertą badań pomocnych w diagnostyce męskiej niepłodności. Należą do nich m.in.: podstawowy posiew nasienia, posiew nasienia w kierunku Mycoplasma hominis oraz Ureaplasma ssp, test MAR (na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu), test HBA (test wiązania plemników z kwasem hialuronowym), ROS (na zawartość wolnych rodników tlenowych; stres oksydacyjny), SCSA (określenie ilości plemników z uszkodzoną struktura DNA oraz z niepełną kondensacją chromatyny plemnikowej), badania biochemiczne nasienia (obecnie – stężenie fruktozy w plazmie nasiennej). Innymi badaniami nie będącymi analizą nasienia, ale ściśle z nimi powiązanymi są: test PCT (ocena wrogości śluzu szyjkowego), poejakulacyjne badanie moczu (w diagnostyce ejakulacji wstecznej do pęcherza moczowego).

Jakie są najczęstsze przyczyny niskiej jakości nasienia?


Ilość i różnorodność czynników mających negatywny wpływ na jakość nasienia jest znacząca. W dużej mierze ich wpływ zależy od indywidualnych cech pacjenta. Na część czynników mężczyźni sami mają wpływ, a inne są od nich niezależne. Również niektóre czynniki tymczasowo obniżają jakość nasienia, inne niestety wywołują trwałe jego pogorszenie. Statystycznie najczęstszymi czynnikami negatywnie wpływającymi na płodność nasienia są wiek mężczyzny, nieprawidłowa masa ciała (nadwaga, niedowaga, otyłość), wysoka temperatura (otoczenia lub pochodząca z samego organizmu np. gorączka), zanieczyszczenia środowiska oraz substancje toksyczne znajdujące się w powietrzu, stres, choroby współtowarzyszące (genetyczne, układowe, zaburzenia hormonalne, nowotwory, zakażenia czy infekcje), palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie steroidów płciowych (np. często stosowane jako anaboliki), nieodpowiednio zbilansowana dieta, urazy mechaniczne okolicy krocza oraz promieniowanie jonizujące.

O co powinien zadbać mężczyzna, który planuje zostać ojcem?


Mężczyzna, który planuje zostać ojcem w pierwszej kolejności powinien zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W miarę możliwości powinien unikać długotrwałego stresu, przemęczenia, ograniczyć spożywanie alkoholu i innych używek, odstawić palenie papierosów. Zaleca się również, by przyszły ojciec zwrócił uwagę na swoją dietę: unikał spożywania tłustych czy wysoko przetworzonych potraw, czerwonego mięsa, natomiast zwiększył spożycie ryb oraz produktów bogatych w minerały (cynk, selen, wapń, potas) i witaminy (głównie B12, D, E oraz C) . Ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna (ale nie rower czy bieganie) oraz unikanie przegrzewania jąder (gorące kąpiele, sauna, długie przebywanie w pozycji siedzącej czy zbyt ciepła bielizna).

Badanie nasienia, komputerowa analiza nasienia CASA, seminogram, posiew nasienia w Krakowie gdzie najlepiej?


Ośrodków medycznych w Krakowie które wykonują powyższe badania jest wiele i wybór może być bardzo trudny. Warto zapoznać się z ofertą centrum medycznego Pro-Creative w Krakowie

Badanie nasienia jak wygląda?


Szczegółowe informacje o badaniu, rodzajów testów znajdziesz tutaj -> badanie nasienia Kraków


test casa, posiew nasienia, komputerowa analiza nasienia,androlog kraków, usg jąder Kraków, urolog

^ wróć do góry ^