single.php

Rak piersi – pytania i odpowiedzi – dr n. med. Marcin Mika

Czy rak piersi jest częstym problemem u kobiet?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u kobiet w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jest też najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet z powodu nowotworów. Pocieszającym jest fakt, że wcześnie wykryty i leczony daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie, w przeciwieństwie do takich nowotworów u kobiet jak rak jajnika.

Jak często powinnyśmy wykonywać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi powinno być wykonywane regularnie co miesiąc, w tym samym dniu po miesiączce. Powinno składać się z obserwacji piersi np w lustrze, ze zwróceniem uwagi na symetrię, zaciągnięcie, wyciek z brodawek, „skórkę pomarańczy”, badania palpacyjnego oburącz, badania węzłów chłonnych pachowych. Jeśli w samobadaniu bada się coś niepokojącego, nowa zmiana należy zgłosić się do lekarza i wykonać badanie ultrasonograficzne piersi. (schematy samobadania)

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Przede wszystkim zmiany wyczuwalne w samobadaniu, zmiana symetrii piersi, której nie było wcześniej, zmiana zabarwienia i struktury skóry na piersiach, zaciągnięcia brodawek. Często posługujemy się terminem skórki pomarańczy, chodzi o drobne zaciągnięcia skóry.

Jak często powinnyśmy wykonywać usg piersi?

Kontrolne badanie USG piersi zaleca się wykonywać raz do roku najlepiej w I-szej połowie cyklu (tj. pierwsze 11 dni od ostatniej miesiączki).

Na czym polega badanie usg piersi i czy pomaga wykryć już bardzo wczesne zmiany nowotworowe?

Ultrasonografia piersi jest najlepszą metodą diagnostyki piersi u młodych dziewczyn, ciężarnych i kobiet do okresu menopauzy. Jest zupełnie bezpiecznym i bezbolesnym badaniem nie wymagającym szczególnego przygotowania. W badaniu można wykryć zmiany, które w zwykłym badaniu palpacyjnym mogą być nieuchwytne. Najczęściej u młodych kobiet są to torbiele, gruczolako-włókniaki, brodawczaki czyli tzw. nowotwory łagodne. Rzadko u kobiet przed 30-stym rokiem życia występuje rak piersi, chyba że występują uwarunkowania rodzinne tj. mutacje, które zwiększają ryzyko rozwoju raka u młodych kobiet. Często do pełnej weryfikacji zmiany wymagana jest biopsja z badaniem histopatologicznym.

Czym różni się biopsja cienkoigłowa od gruboigłowej i mammotomicznej?

Wszystkie te metody służą do weryfikacji zmian, a biopsja mammotomiczna(BM) dodatkowo jest małoinwazyją metodą weryfikująco-usuwającą. (film z takiej biopsji). W badaniu USG piersi oceniamy cechy kwalifikujące zmianę jako niepodejrzaną, podejrzaną i wysoce podejrzaną. W dwóch ostatnich przypadkach weryfikującym badaniem jest pobranie fragmentu tkanki do badania histopatologicznego. Do tego służą biopsja gruboigłowa (BG) i BM, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest doskonałą metodą różnicowania zmian litych od gęstych torbieli, które czasami w USG mogą sugerować lity charakter. Nowością wśród metod leczenia zmian w piersiach jest niewątpliwie biopsja mammotomiczna, za pomocą której można pozbyć się guzka bez zbędnych blizn, które zawsze pozostaną po klasycznej metodzie chirurgicznej.

Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Antykoncepcja hormonalna w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie badania USG piersi przed włączeniem AH oraz okresowa kontrola w trakcie jej stosowania.

Czy z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi i czy zachorowania przed 30 rokiem życia są częste?

Z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Największa liczbę zachorowań notuje się u kobiet po 50 roku życia. Niestety coraz częściej spotykamy się z nowotworami złośliwymi u młodszych pacjentek przed menopauzą. Zwykle gorzej rokują, gdyż są bardziej agresywne. Wykryte we wczesnym stadium rozwoju dają szanse pełnego wyleczenia.

Czy na badanie piersi powinnyśmy się zgłosić do ginekologa, a może do onkologa?

Badanie palpacyjne i ultrasonograficzne piersi najlepiej wykonać u ginekologa podczas corocznej kontroli „zdrowej kobiety”, na którą dodatkowo powinno składać się: badanie per vaginam, cytologia, ewentualnie wymaz z pochwy i USG narządu rodnego.

Czy ból piersi jest objawem nowotworu?

Ból piersi tzw. mastalgia może mieć wiele powodów. Najczęściej ma podłoże fizjologiczne tzn. nie jest związany z chorobą. W większości przypadków za mastalgią stoją hormony, jednak czasami przyczyną bólu piersi z ich obrzmieniem mogą być poważne choroby – w tym rak. Często rak piersi daje objawy bólowe dopiero gdy jest badalny guzek ok 2cm, wcześniej zwykle rozwija się bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, by po wybadaniu każdej zmiany w piersi skonsultować się z lekarzem.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy dziedzicznie obciążone nowotworem piersi?

Dziedziczny rak piersi dotyczy kobiet, u których w rodzinie były zachorowania na raka piersi lub jajnika. W przypadku podwyższonego ryzyka rozwoju raka piersi w rodzinie (np. rak piersi poniżej 40 rż, mnogie zachorowania na raka jajnika/piersi) lekarz może zasugerować zasadność wykonania testu w kierunku mutacji genetycznych genu BRCA 1/2 i konsultację w poradni genetycznej. W przypadku obciążenia mutacją ryzyko rozwoju raka jest dużo wyższe niż populacyjnie. Dlatego ważne jest objęcie takich kobiet szczególną opieką.

Czy piersi po wszczepieniu implantów też są zagrożone nowotworem?

W przypadku kobiet po zabiegu augmentacji piersi (powiększeniu piersi przez założenie wkładek silikonowych) pozostawiamy tkankę gruczołu piersiowego, dlatego badanie u tych pacjentek nie odbiega od standardów. Jedyną różnicą jest to, że ze względów technicznych u tych pacjentek nie wykonujemy badania mammograficznego.

A co z mammografia piersi?

Mammografia jest bardzo dobrą metodą skriningową u kobiet starszych, które przestały miesiączkować i których piersi mają „mniejszą gęstość”. Nie powinna być rutynowo wykonywana u młodych dziewczyn.

Panie zainteresowane badaniami prosimy o kontakt z recepcją Pro Creative.

Nasi lekarze do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie.