Biopsja Aspiracyjna Endometrium – PipelleJest to badanie o wysokim wskaźniku trafności diagnostycznej przy małej inwazyjności i stosunkowo niskim koszcie. Samo badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiej, giętkiej, jałowej kaniuli zwanej pipelle z zaokrąglonym końcem. W jej wnętrzu znajduje się tłoczek umożliwiający zassanie elementów tkanki błony śluzowej macicy, która trafia do badania histopatologicznego. Pobranie materiału trwa jedynie parę minut, nie wymaga środków znieczulających i rozszerzania kanału szyjki macicy. Badanie może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych jest bezpieczne i nieinwazyjne.

Wskazaniem do badania zwykle są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, rozrost błony śluzowej macicy widoczny w badaniu USG oraz inne zmiany uwidocznione w badaniu USG, a wymagające postępowania diagnostycznego. Badanie metodą aspiracyjną stało się alternatywą dla inwazyjnego łyżeczkowania jamy macicy wymagającego znieczulenia ogólnego.
Mając na celu zminimalizowanie ryzyka ciąży w chwili zabiegu, u kobiet miesiączkujących zabieg wykonywany jest między 7 - 10 dniem cyklu. Konieczne jest wcześniejsze podpisanie przez pacjentkę oświadczenia o wykluczeniu ciąży a w razie wątpliwości zabieg zostanie odroczony.

Uwagi dotyczące badania:
Istnieje możliwość niediagnostycznego pobrania materiału z jamy macicy w wyniku nietrafienia w miejsce wstępnie rozpoznane jako patologiczne lub w wyniku zbyt małej ilości materiału do oceny histopatologicznej.
Należy liczyć się z koniecznością powtórnej próby pobrania
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań :
- cytologia,
- posiew z pochwy,
- wymaz z kanału szyjki macicy : ureaplasmy/ mycoplasmy/ chlamydie,
- USG dopochwowe tv,
- test ciążowy z moczu lub beta hcg z krwi.

Pacjentka w dniu badania musi być ogólnie zdrowa i nie może krwawić.
W razie pytań i wątpliwości należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym przed udzieleniem świadomej zgody na zabieg.

W celu umówienia się na badania prosimy o kontakt z recepcją.


powrót do aktulaności

biopsja aspiracyjna endometrium pipelle, badania analityczne, badanie moczu, morfologia krwi Kraków, BRCA1 Kraków

^ wróć do góry ^